„Dziejów miasta Torunia nie wygrzebuj z ksiąg starych, bo wystarczy się przejść ulicami, a odczytasz z łatwością, żywą miasta opowieść, tutaj przeszłość wrzeźbiła się w kamień”.

Tadeusz Śliwiak


W dniu 24 kwietnia 2017 r. Gromada Zuchowa „Wesołe Cudaki” odwiedziła Toruń - miasto Mikołaja Kopernika i przepysznych pierników. Zuchy zwiedziły Kościół Mariacki, dziedziniec Ratusza oraz toruńską Starówkę. Podziwiały Krzywą Wieżę, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, baszty. Poznały tez toruńskie legendy, których symbole są ozdobą Staromiejskiego Rynku: Statuetkę Flisaka otoczonego przez żaby oraz figurę psa Filusia, stworzonego przez torunianina Zbigniewa Lengrena. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty wypieku pierników w Żywym Muzeum Piernika. W XVI-wiecznej piernikarni zuchy poznały proces produkcji pierników według starych receptur. Brały aktywny udział w pokazie pomagając Mistrzowi Piernikarskiemu i Wiedźmie Korzennej wyrobić ciasto piernikowe: przesiewając mąkę, ubijając w moździerzu przyprawy. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtowały z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrały na pamiątkę. Czas spędzony w Toruniu, mieście wpisanym w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO z racji swej wartości historycznej był niezwykle atrakcyjny.