"Choćby świat był bez końca i choćby miliony
wiodły po nim splątanych, nieprzetartych dróg,
Wiem, że zawsze powrócę – Toruniu – znużona
Na twój z brunatnych cegieł ułożony próg."

Krystyna Maria Królikowska

W dniu 25. kwietnia 2017 r. dzieci z klas piątych naszej szkoły odwiedziły Toruń. Pierwszym punktem programu było działające od 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ponad 5000 m2 powierzchni na 6 kondygnacjach). Ulokowane zostało w dawnym parowym młynie zbożowym. Poddano go gruntownej modernizacji i dziś mieści pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci oraz ogromną przestrzeń wystawienniczą. Wizytówką centrum jest najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, zawieszone na linie długości 33 m, przebiegające przez wszystkie piętra. Nasi uczniowie zetknęli się tutaj z nauką jako fascynującą, opartą na eksperymentach dziedziną ludzkiej działalności. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Dzieci podziwiały dziedziniec Ratusza, toruńską Starówkę, Krzywą Wieżę, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika oraz Bulwar Filadelfijski. Poznały też toruńskie legendy, których symbole są ozdobą Staromiejskiego Rynku: statuetkę Flisaka otoczonego przez żaby oraz figurę psa Filusia, stworzonego przez torunianina Zbigniewa Lengrena. Chwila relaksu nastąpiła w toruńskim Planetarium, gdzie uczniowie uczestniczyli w seansie pt. "Ziemia - planeta Kopernika". Ostatnim równie atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty wypieku pierników w Żywym Muzeum Piernika. W XVI-wiecznej piernikarni uczniowie poznali proces produkcji pierników według starych receptur. Brali aktywny udział w pokazie, pomagając Mistrzowi Piernikarskiemu i Wiedźmie Korzennej wyrobić ciasto piernikowe: przesiewając mąkę, ubijając w moździerzu przyprawy. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtowali z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrali na pamiątkę.