Tuzin głów koronowanych, tyleż najprawdziwszych księżniczek, cała plejada ochmistrzów, hajduków, forysiów, a do tego Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia... Cały ten fantastyczny ludek zgromadzony pod jednym dachem! Takie wspaniałe zgromadzenie kroniki zelowskie odnotowują tylko raz w roku! Podczas gminnego święta teatru.


8 lutego 2017 roku w Domu Kultury w Zelowie odbył się XIV Gminny Przegląd Teatrzyków Szkolnych i Pozaszkolnych. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowie. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Dyrektor Jan Karol Kozłowski, który miał zaszczyt powitać Panią Urszulę Świerczyńską- Burmistrz Zelowa oraz Panią Małgorzatę Dębkowską- Dyrektor Domu Kultury w Zelowie.
Podczas XIV przeglądu odwołaliśmy się do duchowego przywództwa Jana Brzechwy- niezwykłego pisarza, wielce zasłużonego dla wielu pokoleń młodych czytelników. Twórcy „Kaczki Dziwaczki”, „Przygód pchły Szachrajki”, opowieści o panu Kleksie... Brzechwa jest autorem dzieła opowiadającego o grupie teatralnej- „Pan Drops i jego trupa”, którego główny bohater wypowiedział słowa:
Ludzie lubią przedstawienia,
Zarobimy bez wątpienia.
Wyjmę grzebień, pięknie pogram
I ułożę cały program.
Pomijając sferę ekonomiczną, podchwyciliśmy całą resztę jako wzorzec podczas naszego wspaniałego maratonu teatralnego. A był to najprawdziwszy maraton! Widz nie miał ani chwili wytchnienia: przedstawienia, a między nimi scenki oparte na utworach Jana Brzechwy. Przed oczami publiczności stanęły znane wszystkim postacie z miniatur zwierzęcych. Potem doszło do pewnego napadu inspirowanego utworem „Przygoda króla Jegomości”. Następnie tworzyliśmy trzyodcinkowy „serial” o dwóch kogutach z Lututowa sprzedanych na łódzkich Bałutach handlarzom z Łaska! Oj, działo się, działo! A przecież to nie wszystko- w XIV przeglądzie zobaczyliśmy również sześć ciekawych przedstawień.
Konfrontacje otwierały i zamykały dwa przedstawienia edukacyjne o tematyce ekologicznej. Pierwsze przedstawienie „Ballada o puszczy”, poświęcone Puszczy Białowieskiej, zaprezentowała grupa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zelowie, drugie przedstawienie „Przy śmietniku”- grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie. Środek programu wypełniały spektakle kreujące baśniowe światy. Tu mogliśmy podziwiać przedstawienia: „Księżniczkę na ziarnku grochu” w wykonaniu zespołu Skrzaty z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Zelowie, „Śpiącą Królewnę” w wykonaniu zespołu Wesołe Ludziki ze Szkoły Podstawowej w Bujnach Szlacheckich, „Baśniowy galimatias” w wykonaniu zespołu Szkolna Scena ze Szkoły Podstawowej w Kociszewie oraz „Czarodziejskie krzesiwo” w wykonaniu zespołu Gwiazdki Pani Krysi z Domu Kultury w Zelowie.
Przegląd upłynął w radosnej i twórczej atmosferze. Widzowie nie zawiedli , a aktorzy spisali się na medal. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych, ale tak to bywa, gdy jest się w twórczym żywiole.