W grudniu 2015 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi dla narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Tak zaszczytnie uhonorowano pisarza, który krzepił polskie serca w czasach, gdy nie mieliśmy własnego państwa, pisarza społecznika, który nie wahał się wypowiadać w ważnych dla narodu kwestiach. W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci, która minęła 15 listopada. W tym właśnie dniu w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona. I w tym właśnie dniu przeprowadziliśmy na oczach zgromadzonych gości i uczniów śledztwo w sprawie pewnego bohatera, który pojawia się na kartach „W pustyni i w puszczy”.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły- Pan Jan Karol Kozłowski, witając przybyłych gości: Panią Urszulę Świerczyńską- Burmistrz Zelowa, Panią Agnieszkę Mysłowską- Zastępcę Burmistrza Zelowa, Pana Michała Stańkę- Przewodniczącego Komisji Oświaty w Zelowie, Panią Małgorzatę Dębkowską- Dyrektor Domu Kultury w Zelowie, Pana Krzysztofa Mikułowskiego - Komendanta Komisariatu Policji w Zelowie, Pana Dariusza Kaczmarka- Radnego Rady Miejskiej w Zelowie, Pana Dominika Szajblera- Przewodniczącego Rady Rodziców SP nr 4 w Zelowie, dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Zelów, byłych dyrektorów „czwórki” oraz rodziców uczniów.
W słowie wstępnym Dyrektor szkoły przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Henryka Sienkiewicza oraz wspomniał o jego największych dokonaniach pisarskich. Następnie głos zabrała Pani Urszula Świerczyńska, która złożyła społeczności szkolnej najlepsze życzenia oraz wyraziła swą dumę z noszenia przez szkołę imienia sławnego Polaka. W dalszej części uroczystości wręczono nagrody laureatom Gminnego Konkursu Literackiego „Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem” oraz zwycięzcom konkursów szkolnych związanych z sylwetką patrona.
Po części oficjalnej usłyszeliśmy hymn naszej szkoły, po czym uczestnicy akademii przenieśli się wprost na sawannę Środkowej Afryki, rozbrzmiewającą śpiewem ptaków, olśniewającą pięknem krajobrazu, ale i pełną czyhających niebezpieczeństw. Na naszej szkolnej scenie pojawia Staś i Nel. Dziewczynka bardzo chce być dorosła i prosi swego przyjaciela o samodzielny powrót do obozu. Staś zgadza się, ale wkrótce miotają nim wyrzuty sumienia, że postąpił bardzo nierozważnie, zostawiając Nel samą. Rozbrzmiewa dramatyczna muzyka... Tymczasem do Nel skrada się straszny, płowoszary zwierz zwany wobo. Jedna minuta, jedna sekunda i byłoby po Nel. Na szczęście nękany złymi przeczuciami Staś wraca i w o statniej chwili zabija potężnego kota. Nel, w którą wcieliła Nikola z III c, podbija serca publiczności, Bartek kreujący Stasia, nasz „etatowy” aktor, też staje na wysokości zadania. Wszystkich w osłupienie wprawia wpadający na scenę „czarny” Kacper grający Kalego. Widać, że przedstawienie podoba się publiczności. Ale to jeszcze nie wszystkie atrakcje programu- zaczyna się śledztwo w sprawie kota-ludojada prowadzone przez Nikolę i Szymona. Śledztwo w sprawie wobo. Jakie są wyniki tego śledztwa? Wobo okazał się mitem, którym tubylcy straszyli białych kolonizatorów. Sienkiewicz też dał się nabrać na wobo. Taki drapieżnik nie istnieje. Ale ileż strachu napędził nam i innym czytelnikom powieści! Uroczystość kończy się wzruszającą piosenką „Pięknie żyć”. Tak społeczność „czwórki” czciła pamięć Pisarza w setną rocznicę Jego śmierci.

Z okazji Święta Szkoły zorganizowane zostały różne konkursy związane z osobą Patrona, czyli Henryka Sienkiewicza. Oto wyniki tych konkursów. - zobacz