„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia.

Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi...”

Christian Schulz

Nasza szkoła ma już 50 lat. Złoty Jubileusz to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania po latach, do odbycia sentymentalnej podróży do przeszłości.

Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przygotowywali się do Złotego Jubileuszu od kilku miesięcy.
Działań, jakie podejmowaliśmy, było wiele, z założenia „50 działań na 50-lecie szkoły”. Wśród nich pojawiły się liczne konkursy i wystawy związane zarówno z życiem szkoły, jak i zelowskimi twórcami. Przygotowaliśmy wiele okolicznościowych gazetek, imprez sportowych i projektów. W szkole odbyły się spotkania z pisarzami, absolwentami i ciekawymi ludźmi związanymi z „czwórką”. Dla upamiętnienia 50-lecia posadziliśmy także las i wykonaliśmy rabatę kwiatową (dokładny spis działań podejmowanych przez szkołę można znaleźć na naszej stronie w zakładce – 50-lecie SZKOŁY).

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany 17 listopada 2017 r. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W obecności gości, uczniów, rodziców, absolwentów i nauczycieli ksiądz Kanonik Mariusz Jersak modlił się w intencji wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek ze szkołą. Msza św. miała charakter uroczysty ze względu na oprawę i obecność pocztu sztandarowego. Po Mszy Świętej nastąpił wspólny przemarsz ulicami miasta dyrektora szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, uczniami, rodzicami uczniów, absolwentami do budynku szkoły. Tam nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz szkoły, którą poświęcili ks. Prałat Jacek Ambroszczyk i ks. Kanonik Mariusz Jersak. Później uroczystość przeniosła się do sali gimnastycznej. Wśród zaproszonych gości pojawili się w niej m. in. : Burmistrz Zelowa – p. Urszula Świerczyńska, Sekretarz Miasta Zelowa – p. Agnieszka Mysłowska, Przewodniczący Komisji Oświaty w Zelowie – p. Michał Stańka, Starszy Wizytator Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim – p. Katarzyna Borodziuk, Starszy Wizytator Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim – p. Jolanta Świtek, księża – Jacek Ambroszczyk i Mariusz Jersak (absolwent naszej szkoły), Przewodniczący Rady Rodziców SP nr 4 w Zelowie – p. Dominik Szajbler, byli dyrektorzy szkoły – p. Jan Dąbrowski, p. Dariusz Hajdan, p. Zenobiusz Kaźmierczak, p. Jadwiga Lewska, p. Jadwiga Deryło, p. Henryk Kaczorowski, a także dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Zelów, nauczyciele emeryci związani z SP nr 4 w Zelowie, sponsorzy, absolwenci, rodzice uczniów. Część oficjalną rozpoczęło przemówienie dyrektora szkoły Jana Karola Kozłowskiego. Następnie głos zabrali także zaproszeni goście: Burmistrz Zelowa, byli dyrektorzy szkoły, Prezes Zelowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej p. Mirosław Sumis, Prezes Klubu Sportowego „Włókniarz” Zelów - p. Maria Korzynek, Przewodniczący Rady Rodziców SP nr 4 w Zelowie oraz pracownik administracji – p. Mirosława Niedzielska (pracownik z najdłuższym stażem w naszej szkole).
Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości mieli przyjemność obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. Była to lista przebojów towarzyszących historii naszej szkoły, której wtórowała prezentacja multimedialna przygotowana specjalnie na tę okazję, będąca żywym wspomnieniem 50 lat istnienia szkoły. Na zakończenie części artystycznej na szkolnej scenie pojawili się niezwykli artyści. Byli to nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice uczniów, absolwenci oraz uczniowie. Zaprezentowali oni fragment „Krzyżaków” H. Sienkiewicza – „Pawie czuby”.

Kolejnym punktem spotkania była wspólna, pamiątkowa fotografia oraz zwiedzanie szkoły i oglądanie przygotowanych wystaw: zdjęć archiwalnych i kronik szkolnych. Przybyli na uroczystość goście otrzymali przygotowane specjalnie na Złoty Jubileusz wydanie folderu, ołówek, długopis oraz torbę z nowym logo szkoły. Wszystkim, którzy uświetnili 50-lecie naszej szkoły mówimy, że na świecie jest tyle rzeczy, za które nie można zapłacić żadnymi pieniędzmi, tylko radością, wspomnieniem i słowem – dziękujemy!