Uczniowie klasy II a i b udali się na dwudniową (17-18 października 2022 r.) wycieczkę do Wieliczki i Krakowa w ramach projektu Poznaj Polskę.


Pierwszy dzień był pełen wrażeń, zwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce, gdzie mieliśmy okazję poznać legendę związaną z powstaniem kopalni. Widzieliśmy cudowną kaplicę św. Kingi. Dzięki pobytowi w kopalni i przewodnikowi, wiemy już jak była wydobywana sól. To piękny obiekt wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Udało nam się także zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich i zobaczyć ciekawe eksponaty. Po całym dniu zwiedzania udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.
Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Kolejny piękny słoneczny dzień. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie. Potem wraz z panią przewodnik udaliśmy się pod Smoczą Jamę, gdzie czekaliśmy aż smok zacznie ziać żywym ogniem. Zanim udaliśmy się w kierunku historycznego centrum miasta, dzieci udały się pod pomnik psa Dżoka i poznały historie psiej wierności. Następnie udaliśmy się na dziedziniec Zamku na Wawelu. Duże wrażenie zrobił na Rynek Starego Miasta z jego gwarem i znakomitymi budowlami. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Na krakowskim rynku podziwialiśmy Sukiennice, gdzie mogliśmy kupić tradycyjne pamiątki z Krakowa. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe, gdzie ogromne wrażenie zrobiły majestatyczne obrazy Jana Matejki, m.in. Bitwa pod Grunwaldem, Hołd Pruski. Spacerując uliczkami Krakowa zerknęliśmy w okno Papieskie, zobaczyliśmy dom Jana Długosza. Dodatkową atrakcją pobytu w „smoczym" mieście były warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Nasyceni obiadem ”u Babci Malinki” udaliśmy się w powrotną drogę do domu.

poznaj polske